Příprava stropů a betonáž 
Do nosných trámů jsme zašroubovali cca 1000 vrutů (průměr 12mm, délka 100mm se šestihranou hlavou) Na záklop jsme položili hydroizolaci (čti "igelit"). Prvotní účel byl zabránit pronikání vlhkosti z betonu do nosných trámů, jelikož budou pohledové. Později se to ukázalo jako zbytečné, voda si stejně našla cestu a proti naší vůli zanechala stopy na dřevěných trámech. Abychom toto riziko minimalizovali, zakoupili jsme ještě krycí plachtu, avšak i tato snaha přišla vniveč, jelikož neustálé přeháňky proměnily stropy v bazén. Počasí se nedá poručit, o čem jsme se přesvědčili při betonování, o tom však později.

Dalším důležitým krokem bylo podepření stropních trámů, aby se zabranilo prohnutí pod tíhou betonu (8 cm). Nejprve jsme kontaktovali stavebniny a půjčovny, které nabízejí profesionální stojky. Cena však rozhoduje. Zapůjčení jedné stojky stojí cca 10 kč za den. Při potřebě cca 20 kusů na minimálně 3 týdny vyjde stejně draho zakoupit trámky ze stavebního řeziva, které můžou potom posloužit třeba na pergolu. My jsme nakonec použili trámy ze starého krovu. Nejprve se pod trámy daly napříč fošny a pak se tyto fošny podpírali co 1,2 metrů (každý druhý trám) a zajistily se klínem proti uvolnění.

Na poslední chvíli jsme se rozhodli zakomponovat do domu vzduchotechniku. Kamarád v rychlosti připravil projekt a bylo potřeba vybudovat prostupy pro ventilaci do jednotlivých místností včetně prostupů pro komíny, stoupačku a shoz na pradlo (nahoře vhodím špinávé prádlo, dole spadne do koše, který je umístěn v technické místnosti společně s pračkou).

Dále jsme položili kari sítě a v místech, kde bude strop zatížen více (koupelna), jsme strop ještě vyztužili dvěma železnými nosníky typu T. Posledním krokem byla betonáž cca 6 kůbíků. Měli jsme k dispozici malou míchačku (na cca 2 kolečka), což nás trošku limitovalo. Jelikož během dne přišly 3 významnější přeháňky, při kterých jsme prchali ze stavby jak zajíci při honu, měli jsem obavy, aby voda nevyplavila cement. Po první přeháňce to tak dopadlo, naštěstí po odebrání vzorku betonu bylo zřejmé, že cement byl vyplaven jen z vrchní vrstvy, která ještě nebyla zavadnutá. Při dalších přeháňkách jsme již čerstvý beton zakrývali igelitem, čímž beton přežil bez úhony. Celkem jsme při betonování strávili náročných 12 hodin. Všem zůčastněným bych chtěl touto cestou poděkovat za předvedený výkon :-)Podpěry stropů

Šalování prostupů stropu. V Baumaxu jsem pořídil výbornou pomůcku pro ochranu kolen.Strop před položením kari sítíMistr při práci :-)Malá míchačka to trochu brzdila

[ ukázat záznam ] ( sb_view_counter_plural_pre1233 zobrazení )   |  trvalý odkaz  |  $star_image$star_image$star_image$star_image$star_image ( 3 / 2414 )
Záklop stropních trámů 
Sice stále v invalidním stavu, přesto jsem se snažil přiložit ruku k dílu. Maflem jsem zařezával OSB desky zakoupené týden předem (35 kusů desek 2,5m x 1,25m tl. 22mm). Zpracovali jsme všechny téměř beze zbytku. Vyzdění jednoho šáru zdiva mezi trámy bylo otázka téměř celé neděle. Každá třetí cihla se musela řezat, což u cihel od KM bety je nejen pracné, ale i zdraví škodlivé :-) (při řezání cihel flexou to neuvěřitelně práší, po třech cihlách jsem vypadal jak ředitel vápenky) Nyní je potřeba připravit stropy pro betonáž (šalování, zašroubování cca 1000 vrutů pro vspřažený strop a zamezení stropních trámů proti průhybu podložením)Výtah s řidičemZatěžkávací zkouška výtahuHotový záklop, vyzdění mezi trámyHotový záklopDetail obezdění trámů v okolí schodiště


[ ukázat záznam ] ( sb_view_counter_plural_pre989 zobrazení )   |  trvalý odkaz  |  $star_image$star_image$star_image$star_image$star_image ( 3 / 2396 )
Stropní trámy 
Ještě, než se vrhnu do popisu uložení stropních trámů, nemohu nezmínit našeho projektanta, který ve výpisu řeziva stropních trámů popletl délku trámu s délkou místnosti (trámy by propadly). Sice jsme si toho všimli dříve, než jsme je usazovali, ale už byly nařezaný. Museli jsme proto dokoupit 5 stropních trámů bratru za 6 tisíc. Stále platí - důvěřuj, ale prověřuj.

Letos to bylo poprvé, kdy nám počasí opravdu nepřálo. Na sobotu ráno jsme domluvili spoustu silných paží, ale vzhledem k tomu, že stále pršelo, museli jsme akci odvolat. V neděli jsme zajeli na Chlum mrknout na fotbal, kde jsem naverboval siláky na tahání trámů a po obědě už to jelo. Trámy byly dostatečně nasáklé vodou, což všichni ocenili :-). Za 2 hodinky nebylo co dělat. Sice jsme odhalili dva krátké trámy nad garáží, ale jelikož nad garáží je pouze půda, tak to není problém, že místo 18 trámů jich tam bude "jen" 16. Chyba se stala na pile, kde je špatně nařezali. Stát se to nad obytnou částí, byl by to větší problém.
[ ukázat záznam ] ( sb_view_counter_plural_pre1260 zobrazení )   |  trvalý odkaz  |  $star_image$star_image$star_image$star_image$star_image ( 3 / 2344 )

| 1 |