plotova vypln 
plotova vypln[ ukázat záznam ] ( sb_view_counter_plural_pre3325 zobrazení )   |  trvalý odkaz  |  $star_image$star_image$star_image$star_image$star_image ( 2.9 / 791 )
Plot - naturblock (dokončení) 
Dokončení plotové podezdívky již nepřineslo žádné překvapení. Zbyly nám cca 2 palety tvárnic(cihel), které zřejmě využijeme pro stavbu opěrné zídky na zahradě. Plotová výplň bude kovová/kovaná pro optické odhlehčení celého plotu.
[ ukázat záznam ] ( sb_view_counter_plural_pre1687 zobrazení )   |  trvalý odkaz  |  $star_image$star_image$star_image$star_image$star_image ( 3 / 718 )
Plot - naturblock (pokračování) 
Krátké zhodnocení práce s naturblockem: Je to až překvapivě jednoduchá skládačka. Kameny se lepí PUR pěnou za pomocí plastových spojek. Platí tady stejné zásady jako u každé jiné zednické prace, stačí dobře založit první šár a pak je to brnkačka. Tím, že jsem kombinoval malé a velké kameny, tak se rovina trochu rozjede, což se dá srovnat flexou nebo naopak podložit klínkem. Jelikož je většina kamenu (75%) s nižším profilem (75mm), tak to zas tak rychle nepřibývá. Na druhou stranu to subjektivně vypadá lepe :-)

Sloupky se staví nasucho. Nejprve jsou do podezdívky chemickou kotvou upevněny závitové tyče M16 a poslední kamen sloupeku je připevněn podložkou a matkou. Zákrytové kameny se lepí taktéž na PUR pěnu. V mém případě (podezdívka = cca 0.5m a sloupek 0.8m) jsem musel závitové tyče nastavovat dvojitou matkou.

Tady si ještě postěžuji na sloupkové kameny, zejména půlky, jsou vyráběny dost nepřesně. Na jedné paletě se mi sešel rozptyl výšky kamenu i 5 mm, což při zdění nasucho nelze nikde kompenzovat, musel jsem proto kameny párovat, jako kdysi jsem pároval tranzistory do zesilovače :-)

[ ukázat záznam ] ( sb_view_counter_plural_pre1367 zobrazení )   |  trvalý odkaz  |  $star_image$star_image$star_image$star_image$star_image ( 3.1 / 782 )
Plot - naturblock 
Pro plot byly vyhloubeny základy cca 80 cm hluboké pomocí místního bagristy - v poledne hotovo. Druhý den jsem objednal 14 m3 betonu z betonárky. Odmítal jsem to betonovat ručně, jednak nemám žádné nádeníky, natož velkou míchačku. Základ byl vylitý pod úroveň terenu. Poté přišlo zdlouhave šalovani pro zjískání roviny-odskoky pro budoucí zděný plot. V druhé polovině plotu jsem použil šalovací tvárnice, jelikož zde je terén více svažitý. S tvárnicema je to rychlejší práce, ale na druhou stranu, každá sranda něco stoji. Pro výplň do tvárnic jsem zajel do betonárky s přívěsným vozíkem pro zavlhlou směs C15. Nakonec stačilo 1m3 (2 otočky). Poté jsem základ natřel tekutou hydroizolací, abych zabránil vzlínající vodě.Pro plotový systém jsem vybral Naturblock od CS betonu. První šár jsem založil na maltě, přestože výrobce doporučuje cementové lepidlo. Bohužel na 20ti metrech mi základ ujel výškově o cca 4cm proto ta malta. Další šáry je celkem brnkačka. Do drážek se vkládájí plastové spojky a zbytek drážky jsem vyplnil polyuretanovou pěnou (na doporučení stavebníku, co staví ploty každý den). Zbytek zkušeností ještě doplním, až bude hotovo.[ ukázat záznam ] ( sb_view_counter_plural_pre1197 zobrazení )   |  trvalý odkaz  |  $star_image$star_image$star_image$star_image$star_image ( 3 / 1829 )
Zastřešená pergola 
V původních plánech jsme počítali na jižní straně s markýzou, ovšem nabídky firem byly nesmyslné - řádově okolo 50 000kč za motorovou markýzu (4,5m x 3 m výsuv). Jelikož mi zbylo pár trámků a krovů, tak jsem se je rozhodl využít, než mi na zahradě definitivně zhnijí :-)
Pergolu relizoval známý truhlář. Pro minimalizaci nákladu jsem jezdil k němu do dílny, kde jsem mu pomáhal s přípravou (hoblování, dlabání). Poté jsem to na zahradě všechno natřel stejnou barvou co máme krovy (jonestone - silnovrstvá lazura walnut) Nyní bych asi použil tenkovrstvou, přece jen dřevo nebylo úplně proschlé, čas ukáže jak dlouho to vydrží.
Samotná montáž pergoly byla otázkou jednoho dne.
Pergola je usazena na stavitelných pozinkovaných patkách, které jsou přišroubovány k betonové patce. Do fasády je kotveno pomocí závitových tyčí, které jsou zapušteny v trámu a překryty dřevěnou zátkou pro minimalizaci tepelného mostu.

Pro zatřešení jsem vybral makrolon (čirý 10mm). Moc se mi líbí zasklené zastřešení, ale tady opět vstupuje do hry cena, která se v této ploše pohybovala okolo 60 000kč. Makrolon jsem obědnal společně s veškerým příslušenstvím (ALU lišty, šrouby, tesnění) na internetu. Pro pokládku marolonu jsou potřeba minimálně dva lidi, s deskou o ploše 2m x 4m nemá šanci jedinec nic udělat. I zde jsem se držel montážního návodu výrobce.Tj : základ je, mít krokve osově vzdáleny tak, aby vychazely případné spoje na jejich střed - minimální prořez makrolonu. Ostatní věci jako pryžové těsnění, a krycí ALU lišty jsem aplikoval dle návodu. Za zmínku stojí takě střešní latě, které by měli byt rozmístěny tak aby makrolon odolaval i sněhové nadílce - více opět v návodu.

Pro pohodový pobyt pod pergolou v parných dnech jsme v IKEA zakoupili baldachýn, který nejen zastíní, ale také zůtulňuje :-). Není na fotce.[ ukázat záznam ] ( sb_view_counter_plural_pre1490 zobrazení )   |  trvalý odkaz  |  $star_image$star_image$star_image$star_image$star_image ( 2.9 / 2115 )

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další> Poslední>>